Pages

Search This Blog

Blog o běhání, tréninku, posilování, cvičení a sportu obecně. Patří sem ale i oblečení naší oblíbené sportovní značky Nike. Ke sportu patří i jídlo, takže se dozvíte i o tom jaká má být zdravá výživa. Běžecký trénink, běžecké boty, posilování, recepty.

pondělí 30. září 2013

Běžecká abeceda


Proč zařazovat běžeckou abecedu do svých výběhů? Díky běžecké abecedě zlepšíte pohyblivost, rozsah a celkovou rytmizaci pohybu. Navíc zahrnuje celou řadu koordinačních, dynamických a posilovacích prvků.

Běžecká abeceda by měla následovat po úvodním rozklusání a protažení. Rozklusání stačí 5-10 minut. Protáhněte hlavní svalové skupiny a ty svaly, které budete v tréninku nejvíce zapojovat. Poté přejdeme na běžeckou abecedu. Najděte si rovinku přibližně 15-20 metrů dlouhou. Nejvhodnější povrch je travnatá rovná plocha, v případě jiných podmínek využijte jakýkoliv jiný povrch.

Každý cvik provádějte 2x za sebou, vždy s návratem v klusu. Daný cvik provádějte vždy 10-15 metrů poté přejděte do volného výklusu. Dbejte na správné provedení, to je na začátku to nejdůležitější jakmile se začnete zlepšovat, můžete zvýšit i rychlost pohybu a jeho rozsah.

1. LIFTING

U liftingu jsou špičky chodidel téměř neustále v kontaktu se zemí, zatímco paty zdviháme co nejvýše. Důležité je držet vzpřímenou polohu těla, nezaklánět se a nezapomínat na práci běžeckých paží. 


2. SKIPPING

Při tomto kroku, je velmi důležitá poloha těla – nesmíte jít do záklonu. Kolena zvedáme přibližně do úrovně pasu, plosku nohy rolujeme od bříška k patě, podobně jako u liftingu. Nedívejte se na nohy ani na zem, ale přímo před sebe. Cviky můžete i pozměnit – zkuste střídat rytmus a jednou jděte kolenem vpřed a podruhé do strany. 


3. ZAKOPÁVÁNÍ 

Při zakopávání aktivujete lýtkový sval a zadní stranu stehen. Většina běžců má silnější přední stranu stehen, tak mohou pocítit lehký tah. Tělo mírně nakloněno vpřed, kolena držet u sebe a paty se snažíme dostat až k hýždím. 


4. PŘEDKOPÁVÁNÍ

U předkopávání se natažené nohy pohybují vpřed. Tělo není v záklonu, běžecké paže jsou aktivní a díváme se před sebe. Důležitá je práce kotníku, ze kterých pohyb vychází. Postupně můžete zvyšovat rychlost, rovinku postupně vystupňovat. Zpátky výklusem na začátek rovinky.

U všech prvků abecedy je možné základní kroky obměňovat dle vaší fantazie. Můžete měnit rytmizaci, směry, nebo cvičte ve dvojicích a zkoušejte cviky na povely a starty z různých poloh. Je to jen na vás. Je to váš trénink, váš běh a vy si ho udělejte tak, aby vám vyhovoval a hlavně aby vás bavil. 

Tip: Pokud jste začátečník a nemáte tušení, co běžecká abeceda je, vyplatí se vám navštívit pravidelný běžecký trénink Nike, kde trenéři abecedu provádí na každém tréninku a jistě vám rádi poradí jak na to. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Copyright @ Holky ve formě. Blog Design by KotrynaBassDesign