Pages

Search This Blog

Blog o běhání, tréninku, posilování, cvičení a sportu obecně. Patří sem ale i oblečení naší oblíbené sportovní značky Nike. Ke sportu patří i jídlo, takže se dozvíte i o tom jaká má být zdravá výživa. Běžecký trénink, běžecké boty, posilování, recepty.

čtvrtek 25. srpna 2016

Boom proteinových tyčinek


Po cvičení jdu do dámské šatny, slečna co se mnou cvičila se ani nestačila vysprchovat  a už promíchává proteinový nápoj v shakeru. Při odchodu z fitka na mě  číhá velká reklama na proteinovou tyčinku. Během dne na mě na Facebooku vykouklo několik článků o proteinových nápojích, tyčinkách a sáhodlouhé diskuse o tom jaké jsou nejlepší. Rozhodla jsem se, že se tomu podívám na zoubek a sama pro sebe udělám proteinový průzkum a udělám si na proteinové tyčinky svůj vlastní názor. 

Proteinových tyčinek je celá řada a ne všechny se právem prezentují jako proteinové tyčinky. Za proteinové tyčinky považuji ty, které mají na 100g alespoň 20g bílkovin. Pokud se lidé snaží zhubnout, nabrat svalovou hmotu a nebo jen dodržovat zdravý životní styl, často sáhnou po proteinové tyčince v domnění, že dávají svému tělu jen to nejlepší. Ale je tomu opravdu tak? Řekla bych, že situace ve čtení etiket a složení potravin se zlepšila, ale i přesto se najdou prodejci tyčinek, kteří balamutí zákazníky atraktivním obalem, názvem a složení je děsivé a zdraví neprospěšné.


Cílem tohoto článku není rozebrat tyčinku po tyčince a říct, která je špatná a která dobrá, spíše se chci zaměřit na složení a jak poznat vhodnou proteinovou tyčinku.

Mezi oblíbené proteinové tyčinky patří ty, které mají hustější konzistenci. Důležité je složení samotné tyčinky. Proteinové tyčinky mohou obsahovat od 20% až po 50% bílkovin, což může být i 30g bílkovin na 60ti gramovou tyčinku. Co se týče složení, tak by v tyčinkách neměl být cukr, glukozo-fruktozový sirup,  invertní cukr/sirup, fruktozový sirup, ztužené rostlinné tuky a palmový tuk. Všechny tyto látky jsou pro tělo nevhodné a měli bychom jich jíst co nejméně.

Lidé se dnes bohužel více než o složení zajímají o cenu, která je mnohonásobně vyšší, než běžné tyčinky nebo tyčinky energetické. Cena 85ti gramové proteinové tyčinky se pohybuje  mezi 30-50 Kč v závislosti na obsahu bílkovin. Většina lidí, kteří se ve zdravém stravování neorientují, zvednou oči v sloup a nechápou proč by měli platit za tak malou tyčinku tolik peněz. Ti, kteří se ve zdravém životní stylu orientují, moc dobře vědí, že ne vždy máte k dispozici porci bílkovin  a tyčinku strčíte do kapsy a máte tak zdroj energie a bílkovin hned po ruce.

Proteinové tyčinky po tréninku berte spíše jako výjimku, než pravidlo a rozhodně nejsou určeny ke konzumaci při tréninku. Pokud potřebujete při tréninku doplnit energii, využijte k tomu tyčinky energetické.Proč je tedy vhodné proteinové tyčinky do jídelníčku zařadit?

Sportovní nadšenci, sportovci, ženy toužící po shození pár kg, vědí, jak jsou bílkoviny v jídelníčku důležité. Jen tak je možné zajistit stálou hladinu krevního cukru a z toho plynoucí dlouhodobý pocit nasycení a zabránění úbytku svalové hmoty.
Nemusíte se tedy bát tyčinky do svého jídelníčku zařadit, neměly by se ale stát pravidelnou náhražkou jídla.

Příklady proteinových tyčinek s vysokým obsahem bílkovin:
Nutrend Compress CFM 34 vanilla-coconut
Složení:  škrobový sirup, kaseinát vápenatý, poleva tmavá (cE160c a E 153), voda, sušené mléko, cukr, izolát sojových bílkovin, řepkový lecitin, aroma, glycerin, chlorid sodný, multivitaminový premix, konzervant kyselina sorbová, E551.
Hmotnost :80 g

Bílkoviny : 27g/80g
Sacharidy: 26,7g
Z toho cukry: 19,1g
Tuky:12,1g
Nasycené mastné kyseliny:8,7g
Transnenasycené mastné kyseliny:0,09g
Vláknina:0,4gAll stars Hy-Pro Banana- Vanilla

Složení: Mléčný protein 22%,glukózový sirup, invertní cukerný sirup,cukr, hydrolyzovaný protein 7,8 %, kakaové hmota, fruktózový sirup,rostlinné neztužené tuky,maltodextrin, kakaové máslo,jodizovaná sůl,barvivo : extrakt (glycerol, mrkvový extrakt,, kyselina askorbová), aroma, sojový lecitin.
Hmotnost :100 g

Bílkoviny : 30g/100g
Sacharidy: 47g
Z toho cukry: 31g
Tuky:10g
Nasycené mastné kyseliny:6g
Vláknina:1,2g

PHD Nutritition Growthfactor 50
Složení: Koncentrát mléčné bílkoviny, čokoládová poleva(cukr,rostlinný tuk,kakaový prášek,přírodně identické a umělé aroma,lecitin),glutaminové peptidy,glycerin,hydrolyzovaná želatina, izolát sójové bílkoviny,MCT tuk,voda, kakaový prášek, Waxy škrob z ječmene,guma z akácie,sladidlo sukralóza, extrakt ze zeleného čaje
Hmotnost :100 g

Bílkoviny : 50g/100g
Sacharidy: 24g
Z toho cukry: 8g
Tuky:11,5g ( z toho MCT tuky6g)
Nasycené mastné kyseliny:neuvedeno
Vláknina:1,5g

Složením nejvhodnější proteinová tyčinka:
Native 21 % bar
Složení: ovesné vločky, proteinový izolát (nativní WPC/CFM), raw sušené datle, raw sušené meruňky, 100% rakytníková šťáva, raw mandle, 80%belgická čokoláda, kakaové máslo, inulín, dýňová semínka, holandské kakao se sníženým obsahem tuku. Nepečená tyčinka ( RAW kvalita).
Hmotnost :82 g

Bílkoviny : 21g/82g
Sacharidy: 37g
Z toho cukry: 20g
Tuky:16
Nasycené mastné kyseliny:neuvedeno
Vláknina:8g

Novinka na trhu:
Corny Protein s příchutí Karamel/čokoláda/citronová


K tyčinkám Corny mám vztah už od dětství, kdy firma Corny podporovala středoškolský  atletický pohár, kterého jsem se hrdě zúčastnila. Již tenkrát mi imponovalo, že se značka Corny zaměřovala na mládež a sport. Za tu dobu se nabídka Corny tyčinek rozšířila a nedávno přišli na trh s novinkou, kdy se zaměřili na sportovce a propojili tyčinky Corny s proteinovou náplní. Měla jsem možnost ochutnat všechny 3 příchutě a jasným favoritem se stala příchuť caramel.
Co se týče složení viz níže, není tyčinka ideálem, protože obsahuje zmiňovaný glukózo-fruktózový sirup a  palmový tuk. Na druhou stranu je velmi chutná, na 100g obsahuje 30g bílkovin a bude chutnat i odpůrcům proteinových tyčinek.
Tyčinka je oproti jiným tyčinkám snadno dostupná v supermarketech a její cena okolo 28 Kč je také příznivá.
Složení: bílkovinné lupínky 23 % (izolát hrachové bílkoviny, rýžová mouka,pšeničný lepek), koncentrát mléčné bílkoviny 16 %, kokosový tuk, glukózo-fruktózový sirup, glukózový sirup, obilné lupínky (pšeničnámouka, cukr, kukuřičná mouka, rýžová mouka, extrakt z ječného sladu, jedlá sůl, karamelizovaný cukrový sirup), palmový olej, karamelový prášek 5 % (pšenice, maltodextrin, palmový tuk, cukr, karamelizovaný cukrový sirup), pražené arašídy, karamelový krém 4 % (glukózový sirup, slazené zahuštěné plnotučné mléko, glukózo-fruktózový sirup, máslo, želírující látka: pektin, jedlá sůl, citrát sodný), obilné lupínky s obsahem kakaa (rýžová mouka, pšeničná mouka, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, sušené plnotučné mléko, cukr, kukuřičná mouka, jedlá sůl), cukr, citrát hořečnatý, stabilizátor: glycerol, jedlá sůl, přírodní aroma, emulgátor: slunečnicový lecithin

Hmotnost :35 g

Bílkoviny : 30g/100g
Sacharidy: 37,g/100g
Z toho cukry: 20g/100g
Tuky:16 g /100g
Horčík 161 mg/100g

Stále také trvá soutěž o zásobu tyčinek Corny Protein na celý rok a tříměsíční tréninkový plán k tomu. Stačí na Instagram nahrát fotku po tréninku a přidat #dejsidotela a @cornycz. Tak hodně štěstí.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Copyright @ Holky ve formě. Blog Design by KotrynaBassDesign