Každá jsme jiná, ale spojuje nás pohyb a zdravý žívotní styl. Lenka a Bára. Jsme holky ve formě.

Pages

Search This Blog

středa 23. prosince 2015

Zvládli jsme to, měsíc bez přidaného cukru je za námi!


Před necelými dvěma měsíci jsem na internetu zahlédla zajímavý pokus jednoho mladého Holanďana, který na měsíc vyřadil přidaný cukr ze svého jídelníčku a vše zdokumentoval.
Do toho se přidaly zážitky ze stravování po Americe, kde je sladký i vzduch a rozhodla jsem se to také vyzkoušet.
Neměla jsem žádnou knížku, návod, jídelníček a moc toho na internetu nebylo. Cukr není jen bílý cukr, cukr je v ovoci, pečivu, pití, mléce, zelenině jak to tedy pojmout? Jak moc cukry z jídelníčku vyřadím? Trochu jsem se do toho zamotala a usoudila, že přidaný cukr a lepek budou stačit. Na blogu jsem vyhlásila měsíční vývu a od 23.11 jsme se do toho společně pustili.

Nebyla to pro mě extra velká změna a odříkání, bezlepkově se snažím jíst již delší dobu a cukr používám jen do pečení. Na druhou stranu jsem si začala více všímat složení na etiketách a mnohdy jsem se zděsila, že tam je přidaný cukr i přesto, že se tyčinka tváří super zdravě. Celý měsíc jsem pila pouze vodu a neslazené čaje, kafe jsem si dávala, ale snažila se změnšit množství mléka (moc to nešlo - hrozný zlozvyk) a neměla jsem ani kapku alkoholu.
Jsem sice sportovec tělem i duší, ale nejsem robot a pivo či víno si občas dám ráda.
Načasování nebylo úplně nejmoudřejší, měsíc před štědrým dnem, ale co už, šla jsem do toho tak musím jít příkladem. Naučila jsem se pařit na večírcích s lahví vody v ruce, neuzobávat hlouposti tipu zdravá čokoládička, vegan sušenčička, sušené přeslazené ovoce atd. a hlavně opravdu pozorně číst etikety a efektivně nakupovat.
Zlaté pravidlo "Když to není doma, tak se to nesní!" se mi osvědčilo. Dnes je poslední den výzvy a už zítra si budu moci dát mámino cukroví, víno, domácí koláč a neřešit etiketu, ale já zjistila, že to řešit chci.
Cukroví jsem objednala zdravé raw, šampaňské si dám nealkoholické, budu pít presso bez mléka a lákavě nazdobené pochutiny na stole přenechám ostatním. Moje tělo mi celý měsíc děkovalo a dávalo mi signály, že se cítí dobře, kolegové mi po Vánočním večírku záviděli že mi je dobře a nemám kocovinu a za peníze místo návštěv Starbucksu jsem si pořídila knížku Život bez cukru.

 
Takže výzva měsíc bez cukru volume 2 pokračuje :-) ?!!!!
Neřekla bych, že to bude výzva od do a striktní odříkání všeho co není uvedeno v knize, spíš se těším, že si rozšířím obzory o nové recepty, objevím nové suroviny a kombinace potravin, budu inspirovat ostatní recepty na blogu a hlavně udělám něco pro sebe a svoje tělo.

Všem, kdo jste měsíční výzvu vydrželi posílám poklonu, obrovskou gratulaci, obdiv a poděkování, že jste mě v tom nenechali samotnou.

Budu moc ráda, když se se mnou podělíte o vaše pocity, pozitiva i negativa a cokoliv, co vás napadne.

Přeji všem pohodový Štědrý den, klidné Vánoce a veselé oslavy Nového roku.

Jestli to bude spojeno s cukrovím, vánočkou, vínem a čokoládou, je na vás, hlavní je, aby jste byli šťastní, veselí a spokojení a Vánoční svátky si užili!

6 komentářů:

 1. Super, moc gratuluju k úspěšnému zvládnutí! Já mám knížku doma už od podzima, ale bohužel se mi na ní teď spíš práší :D Uvidíme od příštího roku, ráda bych si zažila ten slastný pocit, že jsem si odvykla žít bez cukru :))

  OdpovědětVymazat
 2. Veru, nikdy není na nic pozdě :)! S knížkou plánuji pracovat a inspirovat se. Musím jí pořádně nastudovat, zda-li je v mých silách zkusit ten 8 týdenní plán přesně podle knihy a nebo jetsli budu využívat recepty. Nový rok je k tomu ideální :) Přeji krásné Vánoce, pohodu s rodinou a v novém roce jen to nejlepší :)!

  OdpovědětVymazat
 3. Gratuluji! Já se chytla Vaší výzvy a zkusila to neřešit úplně detailně, ale zvyknout si na černé kafe bez cukru a mléka, nejíst sladkosti, doma si péct tmavé pečivo a zdravé tyčinky. Vydržela jsem skoro 4 týdny, bohužel né až do Vánoc.

  Pomohlo mi to více vnímat svoje tělo, jak reaguje, že nepotřebuje ty sladkosti tak jako doteď a že už vlastně nemám chuť na ty kávičky z kavárny :-) Celkem jsem tedy i ušetřila...jednou jsem měla dvoustovku celý týden v peněžence a nic si nekoupila bokem, jen tak :-) Ted přes Vánoce u rodičů je to trochu složitější, ale už vím, že budu pokračovat dál po Novém roce taky dle knížky, předtím byla pro mě velkou inspirací. A dalším benefitem bylo snížení váhy, sladkosti jsem předtím moc taky nejedla, ale nějaký režim byl zřejmě znát! Holky díky!

  OdpovědětVymazat
 4. Baru, moc gratuluju k uspesnemu zvladnuti vyzvy! jsi mou velkou inspiraci. pred vanoci jsem se nepripojila, a asi ani ted nepodlehnu tvemu lakani, ale cist si o tvem zdravem zivote me inspiruje k nejake zmene. ja jidlem ziju a chci zit, ale mnohe se da u me zlepsit, a tak mym cilem do noveho roku bude "netlaskat pate pres devate" a trochu se nad sebou zamyslet :)
  preju vse nejlepsi do noveho roku tobe, i tomuhle blogu!

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj, výzvu jsem objevila až teď, neplánujete novou? Hodně mě to láká, jsem trochu závyslák na sladkém :) díky Petra

  OdpovědětVymazat
 6. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Kolektivní rozum - Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60% větší pravděpodobnost výhry

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětVymazat

Copyright @ Holky ve formě. Blog Design by KotrynaBassDesign