Každá jsme jiná, ale spojuje nás pohyb a zdravý žívotní styl. Lenka a Bára. Jsme holky ve formě.

Pages

Search This Blog

pondělí 22. prosince 2014

Chia semínka

Na pojem chia semínka jsem narazila asi před půlrokem, kdy jsem se začala zajímat o veganskou stravu. Na veganských fórech si jejich přínos pro tělo jen chválili, tak jsem si řekla, že je také vyzkouším. Mimo jíné se jim také říká semínka běžců, což mne jako aktivního běžce zaujalo ještě více!

Chia Semínka pochází ze šalvěje hispánské. Semínka patřila k hlavním potravinám bájných Azteků, kteří vynikali výbornou fyzickou kondicí a zdravím. Chia Semínka jim pomáhala překonat drsné podmínky a obstát během válečných výprav. Aztékové měli vždy zásobu semínek chia s sebou. Při cestách mezi kaňony a rozbouřenými řekami se jim tento vydatný zdroj energie velmi hodil.

Semínka konzumovali buďto samotná, v nápojích, mletá a nebo jako směs s obilninami. Mají také hydrofilní vlatsnosti, dokáží navázat tolik vody, že zvětší svůj objem až 12x. Díky nim je tělo zevnitř skvěle hydratováno, což má příznivý vliv na jakoukoliv fyzickou zátěž.

Řekla jsem si, proč je tedy nezkusit a vyrazila na nákup. Snažila jsem se je najít v supermarketu, ale bez úspěchu. Štěstí jsem měla až v prodejně zdravé výživy. Zarazila mě celkem vysoká cena na poměrně malý obsah sáčku. Jedno 100g balení vyšlo na 58,- Kč

Zjistila jsem, že semínka můžu přidávat v podstatě do čehokoliv, ať už jde o salát, puding, nebo koktejl. Nejoblíbenější bývají chia pudinky, či různé kaše s ovocem. Já jsem se naučila semínka přidávat do snídaňových ovocných směsí a také do smoothies, které sí dávám ke svačině, či ke snídani.

Výborné je také je smíchat s ovocem, zalít trochou vody a přes noc dát do ledničky. Chia semínka nasají vodu a vytvoří takový ovocný gel. Na pohled to sice nemusí vypadat lákavě, ale je to výborné! Když si k tomu ještě přidáte třeba ořechy, nebou strouhaný kokos... mňam!

Semínka nyní objednávám ve větším balení na internetu, jelikož se to cenově vyplatí.

Nebojte se toho a vyzkoušejte něco nového! Chia puding s ovocem může být ideálním zdravým štědrovečerním dezertem!

Dobrou chuť!

1 komentář:

  1. Ahoj, o chia semínkách jsem se poprvé dozvěděla minulý týden od jedné známé a ejhle pak na ně narazím tady v tvém článku a nakonec při nakupování v kauflandu. To je asi nějaké znamení a důvod je vyzkoušet. Díky za tipy jak využít, určitě vyzkouším. :)

    OdpovědětVymazat

Copyright @ Holky ve formě. Blog Design by KotrynaBassDesign