Každá jsme jiná, ale spojuje nás pohyb a zdravý žívotní styl. Lenka a Bára. Jsme holky ve formě.

Pages

Search This Blog

úterý 18. listopadu 2014

Podzimní knižní úlovky


O prodlouženém víkendu jsem si dala za cíl věnovat se trochu knížkám, které jsem v poslední době nashromáždila. Všechny mají jedno společné, jejich téma je běhání. Ale přece jenom je každá jiná.


Nejdříve jsem dočetla již dlouho rozečtenou publikaci Výživa pro běžce od specialistky na sportovní dietologii Nancy Clark z USA. Je plná odpovědí na nejčastější dotazy běžců ohledně stravování. Dále obsahuje rady, tipy i recepty, jimiž si zpestříte jídelníček. Dozvíte se, jak kontrolovat svoji váhu, jak jíst před a po tréninku a také základní informace o všech složkách potravy. Občas mi tedy některé pasáže připadaly trochu obecné a americké (americké asi pro časté používání některých surovin, na které u nás nejsme ještě tolik zvyklí – např. burákové máslo), ale celkově pro mě přečtení této knížky bylo určitě přínosem. Dobře popisuje propojenost běhání a stravování. Asi budu více přemýšlet o tom, co, kdy a kolik jím.

Druhou knížkou, do které jsem zatím jen letmo nahlédla, je Běh a maraton – úplný průvodce. Maraton jsem sice ještě neběžela a ani to nemám v nejbližší době v plánu, ale vše o běhu mě zajímá. V podtitulu totiž stojí Jak běhat rychleji, chytřeji a dál a o to se, myslím, snažíme všichni. Jedná se opravdu o kompletního průvodce, protože hned v úvodu je zajímavá kapitola o anatomii a fyziologii, kterou by měl každý běžec znát. Přitom to není jen nudné popisování kostí a svalů, ale přiblížení všech procesů, které se v těle při běhu odehrávají zajímavou formou. Taky je tam hodně fotek a obrázků J. Dál jsem se zatím nedostala, ale už se těším na další kapitoly o plánování tréninku, posilování, období závodů i důležité regeneraci.

Poslední lahůdkou, do které jsem se pustila ráno v metru cestou do práce, je knížka Když běhá žena. Už to není žádná odborná publikace, ale opravdu odpočinková záležitost. Příběh napsala autorka, která si cestu ke sportu našla až po třicítce a celkem humorně svoje zážitky popisuje. Takže pokud s běháním začínáte a překonáváte prvotní těžkosti i svojí vůli, zjistíte, že v tom nejste rozhodně sami. Myslím, že s knížkou budu rychle hotová a budu litovat, že cesta do práce mi trvá jen 35 minut J.

Protože nemám příliš času na obcházení knihkupectví, vybírání a pročítání zadních stran titulů, pořídila jsem si všechny tyto knížky přes internet. Narazila jsem na stránky knihkupectví Martinus a vše vyřídila několika kliknutími. Pokud už sháníte nějaké vánoční dárky, mrkněte na jejich stránky přímo tady. Já už mám hned několik adeptů, většinu z nich ale opět pro sebe J.


6 komentářů:

 1. Kniha "Výživa pro běžce" objednána. Díky za tip!

  OdpovědětVymazat
 2. Bezva :-) A ty pro nás nemáš nějaký tip, Tomáši?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já popravdě moc nečtu :-D Co se týká běžeckých knih, mám tu Zrozeni k běhu, ale ještě jsem ji nečetl :-X

   Vymazat
 3. Ještě jeden malý aktuální tip: http://www.behej.com/clanek/10612-ukazka-z-knihy-na-strese-afriky-aneb-kilimanjaro-marathon

  OdpovědětVymazat
 4. Už jste četli knihu Hledání Ultra od Richio Rolla? Super kniha, doporučuju a taky Vegan v Kondici či Thrive Diet od Brendona Braziera, má tam spoustu informací a super tipů včetně receptů, doporučuju ! :-)

  OdpovědětVymazat

Copyright @ Holky ve formě. Blog Design by KotrynaBassDesign