úterý 11. února 2014

Po stopách REBELA

Nedávno jsem viděla film Zázračný běžec, v originále Prefontaine. Je o muži, který byl na světě sice krátce, ale hodně toho ve sportu dokázal.

Steve Prefontaine byl držitelem amerických rekordů v sedmi různých běžeckých disciplínách, od dvou do deseti kilometrů. Zúčastnil se také olympijských her v Mnichově v roce 1972, kde v závodě na pět kilometrů skončil na nevděčném čtvrtém místě. Na další olympiádu se již bohužel nedostal, protože v roce 1975 v pouhých 24 letech zemřel při automobilové nehodě.

Během jeho života na něj byla upřena velká mediální pozornost, která pomohla v sedmdesátých letech odstartovat obrovský běžecký boom.

V pouhých 19 letech se objevil na přední stránce časopisu Sports Illustrated. Vyhrál 120 závodů ze 153. Byl bezpochyby nejpopulárnějším sportovcem v Oregonu.

A proč se mu přezdívá Rebel? Už kvůli typickým delším vlasům a knírku. Ale hlavně díky osobitému přístupu k tréninku a závodění. Přestože byl od dětství malý a hubený, dokázal svým talentem a vůlí velké věci. Měl také skvělého trenéra, Billa Bowermana.

Zakadatel společnosti Nike a velký inovátor ho nejen skvěle vedl, ale i zásoboval ručně šitými běžeckými botami.

Jsem moc ráda, že jsem měla možnost v létě navštívit stadion Hayward Field v Eugene, kde Steve trénoval a závodil nejen v době studií na oregonské univerzitě. Byl pro mě velký zážitek se tady alespoň symbolicky proběhnout po dráze. O trochu smutnější byla chvíle u takzvané Pre´s Rock skály, kde Steve havaroval se svým autem. Stala se místem, kam mnoho sportovců a fanoušků chodí vzpomínat a obdivovat tento velký atletický talent.

Podívejte se na některý z filmů, který byl o Prefontainovi natočen. Pro mě byl ohromně motivační a musela jsem jít hned po jeho zhlédnutí běhat ☺.

"Success isn't how far you got, but the distance you traveled from where you started." Pre